Andon Sistemisense elektronik Japonca bir kelime olan ANDON en genel tanımıyla "ışıklı sinyal"anlamına gelmektedir. Andon, özellikle üretim yoğunluğu olan imalat endüstrisinde kullanılan hata önleme sistemidir. Sistemin özü, personelin önündeki düğmeler yardımıyla sıradışı durumu yetkililere bildirebilmesi esasına dayanır.

ANDON PANOSU ;

Üretim sisteminin mevcut durumu hakkında bilgi vererek, ekip üyelerini yaklaşan yada oluşan problemler hakkında uyaran, genellikle ışıklandırılmış ve üretim alanında baş seviyesinin üstüne yerleştirilen, bir görsel kontrol cihazıdır.

YAPILAN BİLDİRİM ;

1. Genellikle Led-Matrix panolarda kullanıcı kodu-hata kodu şeklinde görünür.
2. Günümüzde LCD / Plasma TV lerin ucuzlaması ile, led matrix panolar yerine bu tür görüntü arabirimleri daha sık kullanılmaktadır.
3. Sesli uyarı sistemi ile birlikte anons edilir.
4. Bilgisayar yazılımı yardımıyla raporlanır.Andon Panolarda, üretim hattının verimi, çalışma-durma süresi, üretim adedi vs. gibi hatta ilişkin veriler de yer alabilir.


Sistem, konveyörlü hatlarda, parça bazlı üretim/kontrol yapılan yerlerde, takım çalışması gerektiren durumlarda daha verimli olarak kullanılır. Örneğin, yöneticiler, parça başı zamanlamayı, takımdaki ideal personel sayısını Andon raporlarına bakarak değerlendirirler.